Jak wykonać tanie zabezpieczenia antykorozyjne samochodu?

niedziela, 15 Czerwiec 2014

Rdza nie od dziś wydaje się największym wrogiem każdego samochodu, zarówno nowego, jak i tego, który ma już swoje lata. Dlatego też tak wielu kierowców decyduje się na zastosowanie pewnych zabezpieczeń, aby tym sposobem powstrzymać etap rozwoju rdzy i niszczenia poszczególnych elementów samochodu. Jednak czy takie zabezpieczenia można wykonać tanim kosztem? To też zależy, co dla kogo jest tanie i jakie jego zdaniem granice określają przystępną cenę.

 

Każdy pojazd już na etapie produkcji przechodzi przez proces mający na celu zadbanie o solidne zabezpieczenia antykorozyjne samochodu. Jednak okazuje się, że to niestety zbyt mało, by samochód po kilku latach wciąż wyróżniał się nienagannym stanem, pozbawionym korozji. Niestety sól zimą i wiele innych czynników niekorzystnie wpływa na stan samochodu, a przede wszystkim jego blach, przez co te zaczynają korodować. Dlatego wielu mężczyzn poważnie zastanawia się nad tym, w jaki sposób mogą zabezpieczyć samochód i ile to będzie kosztować.

 

Zabezpieczenie samochodu przed korozją można podzielić na trzy rodzaje czy etapy. Jest to przede wszystkim zabezpieczenie nadwozia, podwozia oraz profili zamkniętych. W przypadku tego drugiego elementu, najpopularniejszym zabezpieczeniem są tak zwane baranki, które w sposób mechaniczny stanowią ochronę dla podwozia. Jednak pomimo, iż sposób wydaje się skuteczny, należy sprawdzić jaki specyfik zostanie do tego celu użyty. Niektóre mają działanie niekorzystne i współgrają z korozją, zamiast jej zapobiegać. Tworząc zabezpieczenie, trzeba pamiętać o progach, podłużnicach oraz wnętrzu drzwi. W tym przypadku można pomyśleć o specjalnym wosku, który wypycha wodę, nie uszkadza gumy i nie wchodzi w reakcję z lakierem. Aby jednak wykonać takie zabezpieczenia, trzeba użyć nie tylko specjalnych środków, ale też urządzeń. W przypadku baranka, jak i zastosowania wspomnianego wosku, trzeba użyć pistoletu. Ale w profesjonalnych warsztatach powinni takie mieć, więc to nie problem.

 

Tego rodzaju zabezpieczenia antykorozyjne samochodu nie są zbyt kosztowne. Niektórzy mówią, że koszt wykonania zabezpieczenia podwozia przy zastosowaniu baranka to kwota w granicach 300, góra 400 złotych. Oczywiście takie ceny dotyczą zabezpieczenia w warsztacie. Jeżeli ktoś ma przystosowany do takich prac garaż, a także odpowiednie środki i co więcej, zna się trochę na mechanice samochodowej, może zająć się tym samodzielnie i wtedy będzie dużo taniej. Jedno jest pewne, sposoby są dość skuteczne. Co więcej, taki zabezpieczony samochód posłuży kilka lat dłużej. Koszt wykonania zabezpieczenia będzie na pewno mniejszy, niż zakup kolejnego używanego samochodu, który i tak nie wiadomo w jakim będzie stanie. Dlatego dużo korzystniej wyjdzie zadbać o samochód, zabezpieczyć jego poszczególne elementy i cieszyć się sprawnym autem przez lata, bez względu na to ile to będzie kosztować. Cena w tej sytuacji nie powinna odgrywać istotnej roli, ponieważ nawet 1000 złotych warto dać za takie zabezpieczenie i wydłużyć żywotność samochodu, niż szukać kolejnego auta za kilka tysięcy i być może jeszcze bardziej skorodowanego.