Jak wykonać zabezpieczenie antykorozyjne podwozia?

wtorek, 10 Czerwiec 2014

Skorodowany samochód, choć ma zdrowy silnik, podupadnie na stanie, przez co zapewne nie będzie zdatny do jazdy, z prostych przyczyn. Dlatego też z reguły wykonuje się zabezpieczenia antykorozyjne niektórych jego elementów. Najpopularniejszą czynnością w danym zakresie jest zabezpieczenie antykorozyjne podwozia.

 

Aby zabezpieczyć podwozie przed korozją, trzeba przede wszystkim wykonać szereg czynności, a w pierwszej kolejności zbadać jego jakość. Należy dokładnie umyć podwozie, a następnie wysuszyć. Takie suszenie może trwać nawet cały dzień. Kolejny krok zobowiązuje mechanika do wyczyszczenia podwozia. Następnie należy już tylko nanieść specjalny baranek, który stanowi najlepszą ochronę w tym przypadku. Trzeba tylko uważać na to, jakie środki dobiera się w zakresie danej czynności, by to nie był przypadkiem środek nieprzystosowany do danego zamiaru. Baranek, a konkretnie specyfik rozprowadza się po całej powierzchni podwozia specjalnym pistoletem. Baranek to przeważnie masa powstała na bazie kauczuku oraz tworzyw sztucznych. Warto również zaznaczyć, iż grubość takiego baranka powinna mieścić się w granicach od 0,5 do 2 milimetrów. W ten sposób powstaje solidne i na pewno trwałe zabezpieczenie antykorozyjne podwozia. Sposób wydłuża sprawność samochodu o nawet kilka lat.

 

Takie zabezpieczenie można wykonać na dwa sposoby. Chodzi o to, że nie trudno zrobić to we własnym garażu, jeżeli tylko dysponuje się kanałem, pistoletem i innymi narzędziami, niezbędnymi do umycia podwozia oraz jego wyczyszczenia. No i oczywiście potrzebna będzie wiedza, ale z reguły kiedy ktoś zabiera się za takie czynności, co nieco o nich wie. Drugi sposób to profesjonalny warsztat. Tam wszystko odbywa się sprawnie i bardzo dokładnie. Co prawda trochę więcej kosztuje, ale teraz przecież nie mówimy o kosztach.

 

Niektórzy zastanawiają się, kiedy powinni wykonać takie zabezpieczenie. Otóż trudno jest wskazać właściwy termin, ponieważ każdy kierowca użytkuje swoje auto na swój sposób. Jedni cały czas nim jeżdżą, jeżdżą również w zimę, inni oszczędzają auto, które ciągle stoi w garażu. Na pewno warto obserwować podwozie, a kiedy tylko pojawią się ślady korozji, należy natychmiast przystąpić do działania. Przede wszystkim warto jej zapobiegać, dlatego takie czynności powinno się wykonywać jeszcze wcześniej, ale termin to już kwestia obserwacji i samodzielnej analizy problemu.

 

Zanim ktokolwiek zabierze się za tworzenie takiego zabezpieczenia, powinien najpierw dopytać fachowca o to, co warto zrobić w takiej sytuacji. Być może są jeszcze inne skuteczne metody, które są tańsze, w konkretnej sytuacji wystarczające, a może nawet skuteczniejsze od baranka. Ten jednak jest najpopularniejszy, dlatego warto było zaprezentować metodę jego zastosowania. Poza tym, że jest popularna, jak pewnie niektórzy zauważyli, jest również prosta w wykonaniu, a co najważniejsze, nie należy do najdroższych. Wszystko to jeszcze bardziej zachęca kierowców do zastosowania tego sposobu zabezpieczania samochodu przed korozją i trwałym zniszczeniem podwozia.