Kupiłeś samochód? Czy konieczna jest wymiana oleju?

środa, 25 Czerwiec 2014

Zakup samochodu to często niejedyny wydatek, jaki czeka przyszłego kierowcę. Zanim ten na dobre zasiądzie za kierownicą, musi wykonać solidny przegląd samochodu, sprawdzić jego stan techniczny i między innymi ocenić jakość oleju. W niektórych przypadkach zaraz po zakupie samochodu trzeba dokonać jego wymiany.

 

Niektóre samochody posiadają książkę serwisową, w której opisywana jest każda czynność, jaka została wykonana w samochodzie. Takie informacje dotyczą również wymiany oleju, tego jaki olej jest stosowany i kiedy ta wymiana miała miejsce. Wówczas po prostu wszystko jest wiadome. Ponieważ z reguły olej wymienia się po przejechaniu konkretnej liczby kilometrów, czasem można jeszcze spokojnie takim samochodem jeździć bez wymiany. Niekiedy jednak zdecydowanie lepiej dla własnego bezpieczeństwa, takiej wymiany dokonać od razu.

 

Poza olejem należy wymienić też filtry i wszystkie pozostałe elementy, które tego wymagają. Dzięki temu można nie tylko sprawdzić samochód, ale też po prostu przygotować go do własnego użytku. W takiej sytuacji jednak, kiedy po zakupie samochodu nowy właściciel zabiera się za wymianę oleju, musi wiedzieć jaki wcześniej był stosowany. W przypadku, kiedy nie jest wstanie uzyskać takiej informacji, powinien zastosować olej półsyntetyczny. Tak przynajmniej twierdzą mężczyźni, którzy już nie raz mieli okazję wymieniać olej w samochodzie.

 

Kupując samochód, warto oddać go do warsztatu, aby specjaliści dokładnie sprawdzili stan techniczny pojazdu, a także dokonali wymiany poszczególnych elementów i płynów, w tym wspomnianego oleju. Tylko w ten sposób samochód zostanie solidnie przygotowany do jazdy i uzyska pełną sprawność. Oczywiście trzeba zapamiętać jedną ważną rzecz. Tak naprawdę nikt nikogo nie zmusi do tego, aby dokonał wymiany oleju w samochodzie, który kupił. Ten może jeździć samochodem w takim stanie, w jakim był w momencie zakupu, to nie problem. Jednak kiedy samochód odmówi posłuszeństwa, albo pojawią się problemy z jego silnikiem, cała wina spadnie na obecnego kierowcę.

 

Niektórzy mechanicy zalecają przy wymianie oleju wymienić również płyn chłodniczy i hamulcowy. Wówczas samochód będzie jeszcze pewniejszy na drodze. Kolejna ważna sprawa odnośnie oleju silnikowego, to oczywiście jego jakość. Na pewno nie powinno się na nim oszczędzać, bo po co narażać silnik na jakiekolwiek problemy. Należy wybrać jeden z najlepszych olejów, dobrego producenta. Wówczas, jeżeli jakiekolwiek problemy pojawią się, to na pewno nie za sprawą oleju.

 

Kupując używany samochód, który ma przykładowo powyżej ośmiu lat, można zastosować olej nieco gęściejszy. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, iż taki silnik może już mieć pewne pęknięcia, a co za tym idzie, olej nie będzie typową cieczą, a bardziej balsamem. Także wymiana oleju jest ważna po zakupie samochodu, przede wszystkim w sytuacji, kiedy samochód ma już swój wiek, a także nie wiadomo, jakie działania w jego zakresie zostały wykonane przez poprzedniego właściciela. Czy olej był wymieniany regularnie, niedawno, czy może już spory kawałek czasu. Samochód powinien być zawsze sprawny technicznie. To powinno być najważniejsze dla kierowcy.