Olej mineralny, półsyntetyczny czy syntetyk? Czy musze to wiedzieć?

czwartek, 10 Lipiec 2014

Oleje samochodowe to dopiero wyzwanie, ale chyba tylko dla kobiety. W końcu każdy facet, a tym bardziej kierowca, musi znać się na tych cieczach. Powinien znać nie tylko poszczególne rodzaje oleju, ale też wiedzieć, który z nich jest najlepszy, który warto stosować w swoim samochodzie i dlaczego.

 

Olej mineralny to mieszanina płynnych węglowodanów, które są oczyszczone z wazeliny. Taki olej powstaje na skutek przeróbki ropy naftowej. Stosuje się go jako olej smarowy. Kiedy ulegają spaleniu, wydziela tlenek węgla oraz dwutlenek węgla. Kupić go można w pojemnikach litrowych, a także tych, które mieszczą nawet 20 litrów oraz beczkach.

 

Olej półsyntetyczny to w pewnym sensie połączenie oleju mineralnego i syntetycznego. Olej ten pozytywnie wpływa na rozruch zimnego silnika. Stanowi ochronę przed zużyciem, a także utrzymuje go w stosownej czystości. Pod tym względem tego rodzaju oleje okazują się dużo lepsze niż oleje mineralne. Choć należy również zaznaczyć, że pomimo to wyróżniają się z kolei małą odpornością temperaturową.

 

Olej syntetyczny ze względu na swój skład, pozwala uzyskać nie tylko wysoki poziom ochrony, ale również lepszą wydajność silnika. Jak podkreślają mechanicy, olej ten zapewnia szereg korzyści dla silnika. Oleje syntetyczne cechują się przede wszystkim większą czystością oraz dobrą jakością.

 

Z reguły jest tak, że olej mineralny w porównaniu do pozostałych jest najgorszy pod kątem jakości. Przez to nie jest zbyt drogi. Lepszy od mineralnego jest półsyntetyczny, ale okazuje się jednak, że najlepszym na liście jest syntetyk. To ten olej poleca się najczęściej. Wówczas silnik sprawuje się prawidłowo i nie ma z nim żadnych problemów. Olej półsyntetyczny nadaje się do samochodów, które mają już duży przebieg. Podobnie półsyntetyk zaleca się tym pojazdom, które są nieznajome właścicielom. Chodzi o to, iż zakupiony samochód bez informacji o stosowanych olejach, zdecydowanie korzystniej będzie uzupełniać olejem półsyntetycznym. Niektórzy kierowcy szczycą się tym, iż w swoim samochodzie od nowości stosowali i wciąż stosują olej syntetyczny. To może wskazywać na niezawodność silnika i jego właściwą pracę.

 

A więc czy każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć, czym różnią się oleje i który należy wybrać? Ze względu na powyższe informacje, które wskazują na to, iż każdy olej ma swoje indywidualne właściwości i co za tym idzie, każdy powinno się stosować tylko w określonych sytuacjach, taka wiedza będzie potrzebna każdemu. Ponieważ są to oleje silnikowe, a silnik jest najważniejszym elementem samochodu, żaden kierowca nie może sobie pozwolić na zły wybór w tej kwestii.

 

Jedynym plusem olejów mineralnych czy półsyntetycznych jest ich cena. Te są nieco tańsze od oleju syntetycznego. Można powiedzieć cena za jakość, ale jeżeli chodzi o samochód i jego silnik, nie powinno się robić oszczędności, bo to do niczego dobrego nie doprowadzi. A jeżeli ktoś dobrze rozejrzy się w sklepach, to zapewne bez problemu znajdzie olej syntetyczny i to w przystępnej cenie, więc zyska zarówno jedno jak i drugie.