Zapchany zawór EGR. Preparaty czyszczące EGR.

sobota, 10 Maj 2014

Zapchany zawór EGR to poważny problem, ponieważ najpierw silnik przestaje równo pracować, samochód zaczyna więcej palić, a w dieslach dodatkowo wydobywa się czarna chmura z wydechu. Dlatego lepiej temu zapobiegać i jeżeli jest to możliwe, starać się regularnie czyścić zawór, by nie doprowadzać do stanu krytycznego, w którym ten odmówi posłuszeństwa i będzie trzeba zwyczajnie wymienić dany element. To kosztowna sprawa, szczególnie w przypadku niektórych marek samochodów.

 

Kiedy już wyraźnie widać, że zawór jest zanieczyszczony, czy nawet zapchany, należy podjąć działania zmierzające ku jego oczyszczeniu. Pierwszy krok to wykręcenie go, bo inaczej się nie da. Druga sprawa to zastosowanie skutecznych metod. Warto spróbować wyczyścić element sprężonym powietrzem. Wówczas takie silne powietrze przepcha go, spowoduje, iż przylegające do jego powierzchni zanieczyszczenia odpadną. Jednak czasem, szczególnie w przypadku solidnego zanieczyszczenia, takie działania mogą okazać się mało wystarczające. Dlatego też warto pomyśleć o środkach, czy preparatach czyszczących.

 

Jednym z nich na pewno będzie tak zwany WD40. Środek, który w sumie powinien być w każdym garażu. Jest stosowany w różnych sytuacjach, do różnych rzeczy, dlatego nie trudno o dostęp do niego. W tej sytuacji na pewno się sprawdzi. Innym środkiem jak podaje Internet, może być EGR + Turbo Cleaner. Tak brzmi jego nazwa. Zgodnie z tym co o nim piszą, jest to środek służący oczyszczaniu zaworów EGR. Nie pozostawia po sobie osadów, a co więcej, przywraca moc silnika. Może to być dobry produkt, tym bardziej, że jest przystosowany do tego celu, a takie zanieczyszczenia przecież można usunąć na różne sposoby, nawet domowymi środkami, choć trzeba przyznać, że tym preparatem powinno pójść z oczyszczeniem zdecydowanie łatwiej i szybciej. Niektórzy podają, że doskonałym preparatem, ale to już do silnika diesel, jest EGR 3 DIESEL. Ten podobno również świetnie i sprawnie radzi sobie z czyszczeniem czy usuwaniem takich zabrudzeń.

 

Tak naprawdę, aby znaleźć tego rodzaju preparat czyszczący, wystarczy zwyczajnie zajrzeć do Internetu, wpisując do wyszukiwarki hasło typu preparat do czyszczenia zaworu EGR czy podobne. W ten sposób będzie można znaleźć wręcz długą listę tego rodzaju specyfików. Warto wiedzieć, że produkt jest przydatny, a producenci zajmujący się produkcją środków samochodowych czy chemicznych, również mają do zaproponowania takie specyfiki. Dlatego wybór jest z reguły duży. Pomimo, iż każdy producent zachwala swoje środki i preparaty, mówiąc, że te są najlepsze i najskuteczniejsze oraz szybkie w działaniu, tak naprawdę każdy dostępny na rynku spełnia swoją funkcję. Ceny takich środków nie są duże. Często zaczynają się do 20 złotych. Należy tylko pamiętać, że taki specyfik można użyć wielokrotnie. Dlatego jego zakup wcale nie jest stratą gotówki nawet, jeżeli zawór jest tylko trochę zabrudzony. To najlepszy moment, by dokonać pierwszego przeczyszczenia, a kolejne należy wykonać po przejechaniu maksymalnie 60 000 kilometrów, jeżeli jazda samochodem najczęściej odbywa się po mieście.